Data: 19.11.2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 - 20:32
Napisz do mnie !

Jesteś 299065 osobą
odwiedzającą tę stronę.


Historia origami

 Origami powstało w VI w. n. e. w Chinach, mimo to nie Chiny lecz Japonia jest uznawana za kolebkę sztuki składania papieru. W Japonii origami pojawiło się już w VII w. za sprawą mnichów, którzy wraz z umiejętnością produkcji papieru zaszczepili u Japończyków zamiłowanie do jego składania.

Początkowo sztuka ta była związana z obrzędem grzebania zmarłych. Zamożne rodziny składały do grobowców wraz ze zmarłym przedmioty, które służyły ma za życia. Przedmioty te często miały dużą wartość. Z uwagi na to, że plemiona koczownicze grabiły owe grobowce z biegiem lat drogocenne przedmioty zastąpiono papierowymi składankami.

W Europie origami pojawiło się najpierw w Hiszpanii, potem bardzo szybko rozpowszechniło się także w innych krajach. Na przełomie XIX i XX wieku sztuka ta zaczęła być dostrzegana również jako środek wspomagający wszechstronny rozwój dziecka. Zaczęto wprowadzać zajęcia orgiami do systemu edukacji. Po II wojnie światowej do rozwoju i zwiększenia popularności tej sztuki w Europie przyczynił się Akira Yoshizawa. To właśnie on jako pierwszy w latach 50-tych zaczął tworzyć własne, oryginalne kompozycje. Do najbardziej znanych należą chińskie znaki zodiaku.

Najbardziej popularne na świecie jest tradycyjne origami, w którym wykorzystuje się papier w formie kwadratu. Jednak nowoczesne origami uwzględnia także formę prostokąta, trójkąta równobocznego i koła. Na całym świecie powstają organizacje, stowarzyszenia miłośników tej sztuki składania papieru. Ich symbolem jest lecący żuraw.

W Polsce propagatorem orgiami jest Masakatsu Yoshida. Od ponad 10 lat również Polskie Centrum Origami mające siedzibę w Poznaniu, upowszechnia sztukę składania papieru w naszym kraju. Jego założycielką jest nauczycielka pani Dorota Dziamska, organizatorka Ogólnopolskiej Konferencji Origami, konkursów, warsztatów dla nauczycieli, autorka cyklu książek „ABC origami”.

Na całym świecie powstają najprzeróżniejsze i najbardziej wymyślne wzory. Trudno, bowiem dokładnie ustalić granice możliwości, jakie niesie za sobą jedna kartka papieru.© od 2006 Joanna Palińska.  Creative Commons Attribution Licencje Creative Commons (CC-BY) - Uznanie Autorstwa